Navigácia
Obsah
Ako vyzerá proces spracovania zmien a doplnkov v územnom pláne obce?
Celý proces možno zjednodušene rozdeliť do 6 bodov:
1. Zber požiadaviek na zmeny a doplnky
Požiadavky na zmenu alebo doplnenie územných plánov obec vyhodnocuje až po uplynutí dlhšieho obdobia - spravidla min. 1 rok - aby všetky požiadavky bolo možné vyhodnotiť vo vzájomných súvislostiach.
2. Interný hodnotiaci proces požiadaviek
Každá z požiadaviek prejde interným hodnotiacim procesom, kde sa posudzuje vhodnosť navrhovaných zmien a doplnkov a taktiež ich dôsledky a dopady na rôzne oblasti života v území (napr. na technickú a dopravnú infraštruktúru).
V prípade potreby môže byť žiadateľ vyzvaný na doplnenie podkladov, v komplikovanejších prípadoch aj o vyhotovenie overovacej štúdie, ktorá preverí navrhované zmeny a doplnky v ich celej komplexnosti (dopravná, technická, sociálna aj zelená infraštruktúra).
3. Schválenie balíka zmien a doplnkov
Zmeny a doplnky, ktoré budú vyhodnotené ako vhodné sa zaradia do balíka zmien a doplnkov. Vedenie obce alebo obecné zastupiteľstvo následne rozhodne o začatí procesu ich zapracovania do príslušného územného plánu..
4. Obstaranie a spracovanie konceptu
V prípade, že sa balík schváli, začne sa verejné obstarávanie na spracovateľa a obstarávateľa územnoplánovacej dokumentácie.
Obstarávateľ zastrešuje administratívne procesy vyplývajúce zo stavebného zákona, tvorbu zadania ako aj proces pripomienkovania zmien a doplnkov územného plánu. Zadanie následne schvaľuje mestské zastupiteľstvo.
Spracovateľ na základe zadania a príp. prieskumov a rozborov vypracuje koncept na základe zadania.
5. Verejné prerokovanie a pripomienkovanie návrhu
Spracovaný koncept je predstavený verejnosti v rámci verejného prerokovania na ktorý nadväzuje proces jeho pripomienkovania.
V rámci pripomienkovania sú oslovené štátne inštitúcie, správcovia inžinierskych sietí a ďalšie dotknuté fyzické a právnické osoby. Pripomienkovať však môže každý občan, aj bez vzťahu k riešenému územiu. Všetky zozbierané pripomienky obstarávateľ následne vyhodnotí. Neakceptované pripomienky sa opätovne prerokujú s ich odosielateľmi. Spracovateľ na základe vyhodnotenia vypracuje návrh zmien a doplnkov územného plánu, resp. územného plánu.
Po ukončení týchto procesov Okresný úrad skontroluje proces prípravy územného plánu.
6. Schválenie návrhu
Po úspešnom ukončení procesov zastrešených obstarávateľom a spracovateľom zmien a doplnkov, resp. územného plánu, je tento návrh predložený na schválenie obecnému zastupiteľstvu.
Ak obecné zastupiteľstvo predložený návrh územného plánu schváli, prebehne jeho formálna úprava, podpis zo strany starostu a jeho distribúcia na stavebné úrady. Následne, po uplynutí potrebných lehôt začína platnosť územného plánu, resp. jeho aktualizácie.
Proces od zverejnenia Oznámenia o zmenách a doplnkoch až po začiatok ich účinnosti trvá približne 1 rok.